آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

طراحی کابینت‌ها در آشپزخانه‌ای ایده‌آل خودش یک داستان است و انتخاب سطحی پوشاننده برای فضاهای خالی یا به قول معروف کانترها داستانی دیگر. سوای رنگ و طرحی که باید نظر صاحبخانه را جلب کند، مساله جنس ماده‌ای که به کار گرفته می‌شود و تا مدت‌ها جلوی چشم خودنمایی می‌کند هم اهمیت زیادی دارد. در اینجا با به‌روزترین و البته کاربردی‌ترین مواد مورد استفاده در کانترهای آشپزخانه آشنا می‌شوید؛ موادی که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند و البته شکل و شمایلی خاص!

۱٫  سنگ مرمر

شاید کمتر کسی از خاصیت مهم مرمر در آشپزخانه خبر داشته باشد. بیشتر آنهایی که برای کانتر آشپزخانه‌شان سراغ این سنگ یک‌دست سفید می‌روند، جنبه زیبایی آن را در نظر می‌گیرند. اما اگر از کسانی که وقت زیادی را در آشپزخانه سپری می‌کنند درباره مرمر بپرسید همه یک جواب را می‌دهند؛ اینکه «مرمرها بسیار خنک هستند!» مهم‌ترین خاصیت سنگ مرمر خنکی‌اش است و البته بعد از آن درخشندگی و روشنایی خاصی که به محیط آشپزخانه می‌بخشد.

آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

مرمر معایبی هم دارد؛ اینکه کوچک‌ترین خطی روی آن به وضوح دیده می‌شود برای همین در مراقبت از آن باید کمی بیشتر دقت کرد. خوبی‌ این سنگ قیمت ارزانی است که در مقایسه با باقی سنگ‌ها دارد. اگر از سنگ مرمر برای آشپزخانه‌تان استفاده می‌کنید دیگر نباید نگران گذر زمان باشید برای اینکه سنگ مرمر هیچ‌وقت از محبوبیت نمی‌افتد.


۲٫ سنگ صابون  اسم عجیب‌شان با ترکیبی که دارند همخوانی ندارد. در این سنگ‌ها اصلا از صابون خبری نیست بلکه هرچه هست ترکیبی مانند گرانیت است که از طبیعت به دست می‌آید با مقداری مواد معدنی. این سنگ‌ها نرم هستند و برای ساختن قطعات کانتر باید مقادیری کوارتز به آنها اضافه شود. از ترکیب سنگ صابون با کوارتز سنگی صاف و یک‌دست و البته مقاوم به وجود می‌آید که خاصیتی غیر قابل نفوذ دارد.

آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

این سنگ‌ها در حد و اندازه کوارتز اما ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر از آن هستند. مهم‌ترین خاصیت‌شان مقاومت در برابر اسید و موادی از این قبیل است. آنها به هیچ‌وجه در برابر مواد غذایی آشپزخانه دچار آسیب نمی‌شوند و همین دلیل کافی است تا استفاده از سنگ صابون این روزها بیشتر از قبل باب شود. خوبی‌شان هم این است که در مقایسه با باقی سنگ‌ها هزینه تعمیر زیادی ندارند و نگهداری‌شان هم راحت است.


۳٫ کامپوزیت کاغذاین کانترها دوستدار محیط زیست هستند و مناسب کسانی که دغدغه بازیافت دارند چراکه اصل این کانترها از کاغذ کامپوزیت بازیافت شده است. درواقع بعد از آنکه کاغذ باطله و الیاف دیگر با رزین حرارت دیدند در قطعات مختلف ساخته می‌شوند؛ قطعاتی با ضخامت سه تا پنج سانتی‌متر که فقط به درد استفاده در آشپزخانه‌ها می‌خورند.

آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

این کانترها با محیط سازگار هستند و طول عمر بالایی هم دارند. به گرما مقاوم هستند و مهم‌تر از همه اینکه نه لک می‌شوند و نه خراش برمی‌دارند. درضمن قیمت ارزانی هم دارند برای همین در بیشتر آشپزخانه‌های ساده امروزی می‌توان سراغی از آنها گرفت که در طرح و رنگ‌های مختلف به کار گرفته می‌شوند.


۴٫ کاشی و سرامیک   کانترهای کاشی و سرامیک نسبت به گرما مقاومت زیادی دارند و به‌راحتی هم دچار لک نمی‌شوند اما مهم‌ترین مزیت‌شان نسبت به باقی کانترها این است که می‌توان بعد از مدتی هر سطح آسیب‌دیده آنها را به‌راحتی عوض کرد بدون اینکه باقی قسمت‌های کانتر به هم بریزد. کاشی و سرامیک که نمایی خاص به آشپزخانه می‌دهند برای خودشان معایبی هم دارند؛ مثلا اینکه سطح‌شان ناهموار است و به‌راحتی مواد غذایی در فضای بین آنها جذب می‌شود.

آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

شست‌وشوی زیاد آنها هم ممکن است ایجاد خش کند. کدر شدن سریع سرامیک‌ها هم می‌تواند دلیل اصلی کنار گذاشتن‌شان باشد. با این حال هنوز خیلی‌ها ترجیح می‌دهند فضای آشپزخانه‌شان را شبیه مطبخ‌های قدیمی درآورند؛ به‌خصوص اگر آشپزخانه‌ای کوچک و دنج داشته باشند.


۵٫ سنگ گرانیت   درست است که این روزها سنگ‌های صاف و براق کوارتز نگاه‌ها را به سمت خودشان خیره کرده‌اند اما هنوز گرانیت‌ها در آشپزخانه‌ها حرف اول و آخر را می‌زنند. مهم‌ترین دلیل انتخاب سنگ‌های گرانیتی در آشپزخانه‌ها نمای طبیعی آنهاست. برای اینکه گرانیت برخلاف کوارتز سنگی طبیعی است و نمایی که در محیط هم ایجاد می‌کند ساختگی و مصنوعی نیست.

آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

تنوع رنگ‌ و طرح در گرانیت‌ها بیشتر است. این نوع سنگ‌های مصنوعی گاهی هم‌قیمت سنگ‌های طبیعی بوده و مانند آنها مقاوم در برابر حرارت، ضدخش، ضدقارچ و ضد کپک هستند؛ فقط در مقایسه با کوارتزها به توجه بیشتری نیاز دارند. مساله دیگرشان هم این است که این سنگ‌ها باید با تمیزکننده مخصوص گرانیت تمیز شوند چراکه در انواع ارزان‌تر ممکن است تخلخل‌ها باعث جذب مایعات و ایجاد لکه شود؛ به‌خصوص اگر روی آنها روغن یا سرکه و. . . بریزد. برای همین تمیز کردن سطوح گرانیتی هر سال لازم است در حالی که کوارتزها این مشکل را ندارند.


۶٫ چوب اگر اهل آشپزی حرفه‌ای هستید، بدون چون و چرا این جنس کانتر را برای آشپزخانه‌تان انتخاب کنید. کانترهای بوچربلاک همان‌طور که از اسم‌شان پیداست چوب تخته ساطور هستند چراکه می‌توانید از آنها به عنوان تخته ساطور برای خرد کردن گوشت و مرغ استفاده کنید. این کانترها از چوب درختان پهن‌برگ مانند گردو و بلوط ساخته می‌شوند و از آنجا که طبیعی هستند می‌توان با خیال راحت از آنها در آشپزخانه برای آماده کردن مواد غذایی استفاده کرد.

آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

این کانتر‌ها پایدار و مقاوم هستند و خاصیت ضدباکتریایی دارند؛ همین‌طور بادوام هستند و منسجم و البته بسیار مقرون به صرفه. فقط شاید لازم باشد هرازگاهی آنها را سمباده بزنید؛ البته فقط زمانی که واقعا جای تخته گوشت را برای‌تان گرفته باشند وگرنه استفاده از آنها راحت‌تر از این حرف‌هاست. تمیز کردن‌شان هم ساده است؛ با یک پارچه و مقداری کف سریع تمیز و براق می‌شوند.


۷٫ سنگ کوارتز این روزها این نوع کانترها طرفداران زیادی پیدا کرده است؛ کانترهایی از جنس سنگ‌های مصنوعی کوارتز که بین مردم به اشتباه به کورین معروف شده‌اند. کورین نام شرکتی آمریکایی است که سال‌ها پیش دست به تولید انواع سنگ‌های مصنوعی زد و حالا هر ترکیبی از این سنگ‌ها با نام کورین شناخته می‌شود. کوارتزها دارای مقاومت و ماندگاری طولانی‌مدت هستند و از سنگ‌های گرانیت هم ماندگاری بیشتری دارند.

آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

کوارتزها قطعات سنگی درشتی هستند که رگه‌هایی هم توی آنها دیده می‌شود. خوبی‌شان این است که هیچ تخلخلی ندارند و صاف، یک‌دست و براقند. نگهداری از این سنگ‌های ضدلک، ضدخش و آنتی‌باکتریال در مقایسه با باقی سنگ‌های مصنوعی و طبیعی راحت‌تر است برای اینکه نیازی به هیچ ماده شوینده‌ای ندارد و فقط کافی است با کمی آب و صابون سطح آنها را تمیز کرد. همین ویژگی مهم است که کوارتزها را باوجود قیمت بالای‌شان محبوب کرده است.


۸٫ لمینت برای آنهایی که دنبال خانه‌ای شیک و امروزی هستند و البته نمی‌خواهند هزینه زیادی هم متحمل شوند، این نوع کانترها بهترین هستند. تنوع رنگ و طرح‌هایی که این روزها در لمینت‌های کفپوش خانه به میان آمده باعث شده در آشپزخانه هم سروکله انواع‌شان پیدا شود.

آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

این نوع کانترها نمایی شیک و زیبا دارند به‌خصوص اینکه نمایی قدیمی و روستیک به خانه می‌بخشند و با رنگ‌های براق و سطوح صاف‌شان محبوب خیلی‌ها هستند. مشکل‌شان ضربه و حساسیت به آب است که از صاحب‌شان آدمی وسواسی می‌سازند وگرنه در خیلی مواقع از کوارتز و گرانیت هم زیباتر هستند.

آشپزخانه ای مدرن و شیک داشته باشید

 

دیدگاه‌های شما

دیدگاه خود را ثبت کنید :

9