سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

حس بویایی قوی تر، طول عمر بیشتر


نتایج یک پژوهش جدید نشان داده است افراد بالای ۶۵ سالی که حس بویایی قوی تری دارند، بیشتر عمر می کنند.


سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

با گذشت زمان و بالا رفتن سن، حس بویایی، شنوایی، بینایی و حتی چشایی به تدریج افت می کنند. با این حال کاهش حس بویایی مسئله ای نیست که بتوان آن را نادیده گرفت.
نتایج یک پژوهش جدید که در روزنامه Annal of Neurology به چاپ رسیده است نشان می دهد که از دست دادن حس بویایی می تواند نشان دهنده وضعیت سلامتی افراد بالای ۶۵ سال باشد.
محققان دانشگاه کلمبیای نیویورک در ایالات متحده ی آمریکا روی ۱۱۶۹ مرد و زن ۶۵ سال و بالاتر بررسی هایی انجام دادند.
آنها شرکت کننده ها را در معرض چهل نوع بوی مختلف قرار دادند.سپس از شرکت کننده ها خواستند تا بوها را تشخیص دهند.
محققان مشخصات این افراد از قبیل سابقه ی ابتلا به بیماری، مصرف دارو و روش زندگی شرکت کننده ها را مورد بررسی قرار دادند.

معمولا افراد سالمندی که حس بویایی ضعیفی دارند، امکان دارد متوجه بو نشوند و غذای فاسدی را بخورند و مسموم شوند و یا اینکه قربانی نشت گاز و غیره گردند.

محققان با انجام بررسی های لازم به این نتیجه رسیدند افرادی که در تشخیص بوها مشکل داشتند، در چهار سال بعد از انجام آزمایش ها به میزان دو و نیم برابر بیشتر از افرادی که حس بویایی قوی دارند، در معرض مرگ و میر قرار گرفتند.
بنابراین به نظر می رسد که حس بویایی نشان دهنده طول عمر افراد باشد.
در طول چهار سالی که این پژوهش به طول انجامید، ۳۴۹ مورد مرگ در بین مرد و زنی که حس بویایی ضعیفی داشتند به ثبت رسید.
محققان معتقدند خطر مرگ و میر به تدریج در بین افرادی که دچار کاهش حس بویایی می شوند افزایش می یابد.
البته توجه داشته باشید که این پژوهش صرفا روی افراد سالمند انجام شده است. در واقع نیاز به بررسی های بیشتری وجود دارد تا مشخص شود آیا حس بویایی می تواند نشان دهنده ی طول عمر در بین افراد بزرگسال و جوان نیز باشد یا خیر!
اگرچه نمی توان به طور قطع گفت که چهار سال بعد از کاهش حس بویایی فرد جان خود را از دست می دهد، اما آنچه مشخص است، کاهش حس بویایی یا از دست دادن آن یکی از نشانه های مرگ زودرس در سالمندان محسوب می شود. در واقع کاهش حس بویایی علامت هشداردهنده ای از وجود یک بیماری جدی نامعلوم است و همچنین باعث بروز مشکلاتی در طول زندگی می شود.
معمولا افراد سالمندی که حس بویایی ضعیفی دارند، امکان دارد متوجه بو نشوند و غذای فاسدی را بخورند و مسموم شوند و یا اینکه قربانی نشت گاز و غیره گردند.

فایده دوش آب سرد


دوش گرفتن باعث مرطوب شدن پوست، از بین رفتن سلول های مرده ی پوست، رفع عرق و بوی بدن، رفع گردوغبار و کثیفی های روی بدن و تمیزی موها می شود. این روزها هم که هوا گرم شده است، نیاز به این کار بهداشتی بیشتر احساس می شود. اما آیا تا به حال دوش با آب کمی سرد را امتحان کرده اید؟ درست است که در فصل زمستان این کار خیلی سخت به نظر می رسد، اما دوش آب نیمه سرد و یا ولرم مایل به سرد در فصل گرما بسیار دلچسب به نظر می رسد. البته باید بدانید که این کار ساده تاثیر زیادی در سلامتی بدن نیز دارد. یادتان باشد آب کاملا سرد نیز خوب نیست.
در این مطلب شما را با فواید دوش آب ولرم مایل به سرد بیشتر آشنا می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.


 

سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

دوش آب سرد برای تقویت سیستم ایمنی بدن
دوش گرفتن با آب سرد و یا ولرم مقاومت بدن را در برابر ابتلا به بیماری های مختلف مانند سرطان، سرماخوردگی، هموروئید یا واریس بالا می برد.
می پرسید چرا؟ به خاطر اینکه باعث افزایش ترشح لنفوسیت T (یک نوع گلبول سفید) می شود که در برابر باکتری ها بسیار موثر عمل می کند.

دوش آب سرد برای بهبود جریان خون
زمانی که در برابر سرما قرار می گیرید، «انقباض عروق» در بدن ایجاد می شود؛ یعنی اینکه سرخرگ ها و سیاهرگ هایی که خون را به جریان در می آورند، تنگ شده و مجبور می شوند با فشار بیشتری خون را به جریان در بیاورند.
علاوه بر این خون، سریع تر به ارگان های حیاتی بدن ارسال می شود تا آنها را گرم کند. در نتیجه جریان خون افزایش می یابد.

دوش آب سرد، همیار لاغری
بدن ما حاوی چربی های قهوه ای است که به مقابله با سرما کمک می کنند. این چربی های قهوه ای در سوزاندن چربی های سفید و در نتیجه لاغری نقش دارند.

این سلول ها گلوکز را برای تولید انرژی می سوزانند. در نتیجه به لاغری نیز کمک می کنند.

دوش آب سرد برای مقابله با اینسومنیا یا مرض بیخوابی
زمانی که هوا خیلی گرم می شود، دوش ولرم مایل به سرد به شما کمک می کند تا دمای بدن کاهش پیدا کرده و بتوانید خواب راحت تری را تجربه کنید.

دوش آب ولرم مایل به سرد باعث افزایش ترشح آندورفین می شود که یک مسکن طبیعی است و باعث ایجاد احساس آرامش می شود

دوش آب سرد برای تنظیم دمای بدن
اگر زیاد عرق می کنید و یا دست و پایتان همیشه سرد است، می توانید دوش آب ولرم مایل به سرد را امتحان کنید. این کار باعث تنظیم دمای بدن شما می شود.

دوش آب سرد برای مقابله با افسردگی
آب سرد باعث تحریک بخشی از مغز می شود که منبع اصلی نورآدرنالین محسوب می شود. این هورمون به طور طبیعی خاصیت ضدافسردگی دارد.
از طرفی گیرنده های حساس به سرما در سطح پوست بیشتر از گیرنده های حساس به گرما است.
علاوه بر این محققان به این نتیجه رسیده اند که دو تا سه دقیقه قرار گرفتن زیر دوش آب با دمای بیست درجه باعث افزایش قدرت مغز می شود.
آب سرد مانند ورزش باعث آزاد شدن میزان زیادی آندورفین در مغز می شود که به هورمون خوشبختی معروف است.

بنابراین به نظر می رسد که گرفتن دوش آب سرد به استرس زدایی و رسیدن به آرامش کمک می کند.

دوش آب سرد برای افزایش سوخت و ساز بدن
دوش آب سرد علاوه بر افزایش سطح چربی های قهوه ای، فشار خون و دمای بدن می تواند باعث افزایش سوخت و ساز یا همان متابولیسم بدن شود.
به این ترتیب نیز تمام فرآیندهای بدن مانند رشد، احیای عضلانی و سلولی، هضم غذا و غیره با راحتی و سرعت بیشتری انجام می شود.

دوش آب سرد زیبایتان می کند
آب سرد باعث انقباض رگ های خونی می شود. این کار نیز پف کردگی و گودی زیر چشم ها را کاهش می دهد.
خانم ها توجه داشته باشند که گرفتن آب سرد روی سینه ها باعث پیشگیری از افتادگی آنها می شود.
علاوه بر این، آب سرد همچنین باعث بستن کورتیکول موها و درخشندگی آنها می شود. در نتیجه موها قوی تر شده و از ریزش آنها نیز جلوگیری می شود.

دوش آب سرد برای تنفس بهتر
زمانی که آب سرد به بدن می خورد ناخودآگاه نفس های عمیق می کشیم. در واقع بدن با تامین میزان اکسیژن مورد نیاز برای تنفس و گرم شدن در برابر استرس ناشی از این شوک، واکنش نشان می دهد.
در نتیجه ریه ها درست همانند زمانی که ورزش می کنید، باز می شوند تا هوای بیشتری دریافت کنند. این کار نیز باعث تقویت بدن و شادابی آن در طول روز می شود.

دوش آب سرد باعث افزایش ترشح هورمون ها می شود
آب سرد باعث تحریک غدد بدن می شود و بویژه برای افزایش باروری مردها موثر است. به خاطر اینکه سرما باعث افزایش میزان اسپرماتوزوئیدها می شود.

دوش آب سرد، مسکنی طبیعی
آب سرد باعث افزایش ترشح آندورفین می شود که یک مسکن طبیعی است و باعث ایجاد احساس آرامش می شود.

دوش آب سرد برای حفاظت از محیط زیست
دوش آب سرد به نفع محیط زیست است. به خاطر اینکه برای یک حمام گرم و طولانی مدت لازم است که حدود ۱۱۰ لیتر آب مصرف کنید. در حالی که برای یک دوش آب سرد نصف این میزان آب را مصرف خواهید کرد.
علاوه بر این زمانی که آب ولرم یا سرد باشد، خیلی زود حمام را ترک کرده و انرژی زیادی برای گرم کردن آب حمام، به هدر نمی رود.

آنچه موها از سلامتی تان می گویند 


بدون شک موها تاثیر زیادی در زیبایی صورت دارند و همه در آرزوی داشتن موهایی سالم، پرپشت و درخشان هستند. اما داشتن موهای سالم همیشه به این سادگی ها نیست. گاهی برای همه پیش می آید که دچار ریزش مو می شوند و یا در پوست سرشان احساس خارش می کنند و غیره. واقعیت این است که تغییرات ایجادشده در وضعیت موها، اتفاقی و بی اهمیت نیست و هر یک از علائم ارسالی توسط موها، نشان دهنده ی مشکل یا تغییراتی در درون بدن است. در این مطلب شما را با علائمی که بدن از طریق موها ارسال می کند بیشتر آشنا می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.


سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

 

ریزش موی شدید
اگر متوجه شده اید موهایتان در یک یا چند قسمت از سرتان دچار ریزش شدید شده است به پزشک مراجعه کنید، چون ریزش موی شدید، مسئله ای بی اهمیت و یا نشان دهنده ی پیری نیست و باید تحت درمان قرار بگیرید.
توجه داشته باشید که عواملی مانند استرس شدید یا عصبانیت زیاد، بیماری های خودایمنی، عفونت ها، بیماری های جنسی قابل انتقال و مشکلات تیروئیدی باعث ریزش مو می شوند.
باید بدانید که از دست دادن موها به شکل کلی قابل مقایسه با ریزش مو در برخی از نقاط سر نیست. در این صورت امکان دارد که یک ناحیه از سر کاملا خالی شود که لازم است به پزشک مراجعه شود.
خوشبختانه زمانی که دلیل اصلی ریزش مو مشخص شود، روش هایی برای درمان آن وجود دارد. البته باید بدانید که برای مقابله با ریزش موی ارثی، کار چندانی نمی توان انجام داد.

 

موهای آسیب دیده، مو خوره و موهای شکننده
همه ی ما دورانی را سپری کرده ایم که موهایمان شکننده و حساس شده است. اما این مشکل از چه ناشی می شود؟ آیا پای کم خونی در میان است؟
همانطور که می دانید در خانم ها ریزش موی گاه به گاه می تواند نشان دهنده ی کمبود مواد معدنی باشد. این امکان وجود دارد که پای کمبود آهن در میان باشد، اما بهتر است بدانید که در برخی موارد ریزش مو در اثر ابتلا به کمبود روی، کروم، منگنز و حتی پتاسیم بروز می کند.

درد شدید معده در اثر آنفلوانزای معده


بیماری گاستروآنتریت یا آنفلوآنزای معده به راحتی و حتی از طریق هوا به افراد دیگر سرایت می کند و موجب بروز علائم گوارشی از قبیل درد شدید معده، اسهال، استفراغ، تهوع و حتی تب می شود.


 

سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

دکتر جعفر فره وش، متخصص داخلی و فوق تخصص گوارش و کبد درباره این بیماری می گوید:
«گاستروآنتریت یا آنفلوآنزای معده، یک نوع عفونت معده و روده است که عامل بروز آن بیشتر اوقات یک نوع ویروس می باشد.
گاستروآنتریت به راحتی و حتی از طریق هوا به افراد دیگر سرایت می کند و باعث درد شدید معده، اسهال، استفراغ، حالت تهوع و حتی تب و لرز می شود.
گاستروآنتریت به دلیل آنکه همانند بیماری آنفلوآنزا با تب همراه است و به سرعت به افراد دیگر سرایت پیدا می کند، به «آنفلوآنزای معده» نیز معروف است.
این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد و در اغلب موارد به صورت خود به خودی و با مصرف زیاد مایعات بهبود می یابد، اما اگر فردی با مصرف مایعات و تامین املاح معدنی بدن بهبود نیافت، باید به پزشک مراجعه کند.
از آنجایی که بیماری آنفلوآنزای معده موجب کم آبی بدن می شود، به بیمار توصیه می شود برای تامین مایعات و املاح بدن، حتما محلول او آر اس تهیه کرده و مصرف کند، ولی شیر و آب میوه ننوشد، زیرا اسهال را بدتر می کنند.
از مهم ترین راهای جلوگیری از ابتلای به آنفلوآنزای معده، شستن مرتب دست ها با آب و صابون به خصوص قبل از خوردن غذا و بعد از رفتن به دستشویی است.»

بیماری که آقایان باید بشناسند


آقایان این هفته که هفته ی جهانی سلامت مردان است بهتر است مطالبات خود را از نهادهای مربوطه داشته باشید و تا جایی که می توانید اطلاعاتتان را در خصوص سلامتی تان بالا ببرید. درست است که گفته می شود آقایان اهمیت چندانی به سلامتی خود نمی دهند، اما به نظر نمی آید آقایان میلی به بیماری داشته باشند. در این مطلب چند بیماری را معرفی می کنیم که بویژه در آقایان رایج تر هستند و شناخت آنها شرایط را برای پیشگیری و مقابله مهیاتر می کند. لطفا با ما همراه باشید.


 

سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

بیماری پارکینسون
علائم بیماری پارکینسون به آرامی بروز می کند و زمان زیادی طول می کشد تا خود را به طور کامل نشان دهد. در واقع بین ۱۰ تا ۱۵ سال زمان لازم است تا فردی متوجه شود که به این بیماری دچار شده است.
البته باید بدانید که فرد مبتلا می تواند در طول این ده سال با مصرف داروهای مناسب و افزایش فعالیت بدنی، با این بیماری مقابله کند.
در حین تشخیص بیماری پارکینسون، اغلب علائمی مانند لرزش خفیف دست، پاها و صورت و همچنین سفتی عضلات، مشکل هماهنگی اعضای بدن و کندی حرکات مشاهده می شود.
این علائم نشان می دهند که سلول های عصبی مستقر در ماده ی سیاه مغز (منطقه ای کوچک در مغز) دارند نابود می شوند.

دیابت بی مزه، دیابت نیست


دیابت بی مزه هیچ ارتباطی با افزایش قند خون ندارد و فقط به خاطر افزایش حجم ادرار با دیابت مشابهت دارد. در این بیماری، مقدار زیادی از مایع رقیق شده به صورت ادرار از بدن بیمار دفع می‌شود.


 

سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

دکتر عبدالله دیدبان، فوق تخصص غدد و اختلالات متابولیک، گفت:
«دیابت بی‌مزه، اختلالی نادر در سیستم هورمونی است که در آن، اغلب کمبود هورمون ضد ادراری (آنتی‌دیورتیک) که به طور طبیعی از غده هیپوفیز ترشح می‌شود، اتفاق می‌افتد.
این اختلال هیچ ارتباطی با افزایش قند خون ندارد و فقط به خاطر افزایش حجم ادرار با دیابت مشابهت دارد. در این بیماری، مقدار زیادی از مایع رقیق شده به صورت ادرار از بدن بیمار دفع می‌شود.
عفونت مغز، خونریزی درون جمجمه، بیرون‌ زدن دیواره رگ‌ها (آنوریسم)، بیماری کلیه، حاملگی و نقص درهیپوتالاموس از علل دیابت بی‌مزه می باشند.
از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری می‌توان به وجود بدخیمی و تومورهای غده هیپوفیز اشاره کرد.
همچنین اعمال جراحی روی هیپوفیز یا استفاده از مواد رادیواکتیو و پرتودرمانی تومورهای مغزی (در نواحی هیپوفیز) عامل دوم ایجاد بروز دیابت بی‌مزه است.

 

عامل دیگر، جراحات شدید سر در اثر تصادفات و یا صدمات شدید مغزی است که اغلب با شکستگی در جمجمه نیز همراه است.
در برخی از موارد نیز هیچ‌ کدام از عوامل فوق در فرد بیمار دیده نمی‌شود، اما فرد به این بیماری مبتلا می شود که ناشی از مشکلات ژنتیکی است.

نفس کم می آورید؟ 


احساس تنگی نفس و سنگینی در قفسه سینه، سرفه‌های شدید همراه با خس خس، تقلا برای نفس کشیدن و… اینها از جمله علائم بیماری آسم به‌حساب می‌آید؛ بیماری‌ای که با مصرف برخی غذاها، آلودگی هوا، شرایط محیطی نامناسب، تغییرات فصلی و … تشدید می‌شود و گاهی حملات ناشی از آن به حدی شدید است که سلامت بیمار را به شدت تهدید می‌کند. اما افراد مبتلا به آسم چگونه می‌توانند بیماریشان را کنترل کنند؟


 

سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

به گفته متخصصان، آسم نوعی بیماری تنفسی مزمن است که در بیشتر موارد درمان قطعی ندارد و علائم و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است.

به‌عنوان مثال برخی بیماران تقریبا هر روز با مشکل سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس مواجه‌اند، اما برخی دیگر در فواصل بین حملات تنگی نفس، علامتی ندارند.
دکتر شیرین خضری، متخصص ریه می‌گوید:

معمولا آسم در سنین چهار تا پنج سالگی تشخیص داده می‌شود و این تصور را ایجاد می‌کند که این بیماری مخصوص کودکان است.
البته درست است که علائم آسم در دوران کودکی بروز می‌کند، اما در موارد نادری هم افراد در سنین مختلف دچار این بیماری خواهند شد.

 

درمان نه؛ کنترل آری
به گفته دکتر خضری، در بیشتر موارد آسم در اثر تنگ شدن موقتی و برگشت پذیر مجاری هوایی ایجاد می‌شود، ولی در برخی افراد التهاب مجاری تنفسی در اثر آسم به تغییرات دائمی ‌منجر خواهد شد.
در این شرایط مجاری تنفسی آسیب می‌بیند و به‌صورت برگشت‌ناپذیر باقی می‌ماند.
البته در صورتی که آسم بخوبی کنترل شود، بیمار می‌تواند یک زندگی عادی داشته باشد، اما در صورت رعایت نکردن توصیه‌های لازم، بیماری می‌تواند به آسم مقاوم تبدیل شود و فرد شرایط نامطلوبی داشته باشد.

سیگار چند سال از عمر را به هدر می دهد؟


خیلی از سیگاری ها فقط از روی تفریح و یا کم نیاوردن در بین هم سن و سال ها و یا اثبات اینکه بزرگ شده اند، اولین سیگار را آتش می زنند و در دام آن می افتند. خیلی از آن ها تصور می کنند که هر وقت اراده کنند، می توانند آن را کنار بگذارند و مشکلی پیش نمی آید. اما در حالت کلی خیلی از سیگاری ها تا زمانی که با عوارض جدی آنچه دود می کنند مواجه نشوند، خطرات مصرف آن را جدی نمی گیرند. اگر می خواهید بدانید که سیگار چند سال از عمرتان را به فنا می دهد، خواندن ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.


 

سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

سیگار بدتر از ایدز
سیگار از مقدار زیادی ترکیبات سمی تشکیل شده است که اثرات بدی روی ارگان های بدن دارند. این ترکیبات در طولانی مدت، بدن را در معرض بیماری های جدی از جمله انواع سرطان ها قرار می دهند.
همین سیگار، شما را چند سال پیرتر از سن و سال تان نشان می دهد، چون سلامت پوستتان را با خطرات جدی مواجه می سازد.
بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، سالانه شش میلیون نفر به دلیل بیماری های ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند که پنج میلیون از این تعداد را، سیگاری های فعال و یک میلیون نفر را سیگاری های غیرفعال تشکیل می دهند.
سیگاری های غیر فعال افرادی هستند که خودشان سیگار نمی کشند، اما در معرض دود سیگار دیگران قرار می گیرند.
در واقع سیگاری ها با خودخواهی، علاوه بر اینکه خودشان را در معرض بیماری قرار می دهند، اطرافیان خود را نیز بیماری می کنند.
جالب است بدانید که سیگار به دلیل اعتیادآور بودن و آسیب هایی که به سلامتی وارد می کند، سالانه بیش از بیماری ایدز، الکل و مواد مخدر قربانی می گیرد.

۶دلیل قرمزی چشم ها و راه حل آن


آیا برای شما هم پیش آمده که چشم هایتان به اصطلاح کاسه ی خون شود و اطرافیان تان تصور کنند که گریه کرده اید؟ برای قرمز شدن چشم ها دلایل متعددی وجود دارد؛ از آلرژی گرفته تا عفونت و خشکی چشم و غیره باعث سرخ شدن چشم ها می شوند. در این مطلب در خصوص عوامل قرمز شدن چشم ها و روش های مقابله با آنها بیشتر توضیح می دهیم. لطفا با ما همراه باشید.


 

سری اول مطالب پزشکی و دانستنی

قرمزی چشم ها به دلیل آلرژی
در برخی موارد، چشم ها در واکنش آلرژیک نسبت به گرده گل ها، حساسیت به مواد آرایشی و یا لنزهای تماسی و غیره قرمز می شوند. در این صورت هر دو چشم قرمز و همچنین پر از اشک می شود. در اغلب موارد، قرمزی چشم ها با تورم پلک ها همراه است.
چه باید کرد؟
می توانید از قطره های ضدآلرژی چشم استفاده کنید. این مایع با خارش و التهاب های موجود مقابله می کند.
بهتر است از محصولات بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید تا خطر خارش چشم کمتر شود.
اگر متوجه شدید که نسبت به هر ماده ای اعم از لوازم آرایشی یا لنز و غیره حساسیت دارید، هر چه سریع تر نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.

 

قرمز چشم ها ناشی از ورم ملتحمه
در برخی موارد، قرمز شدن چشم ها ناشی از التهاب است که در اغلب موارد منشا ویروسی دارد.
در برخی موارد نادر امکان دارد که ورم ملتحمه ناشی از وجود یک باکتری باشد که در اثر ضربه های جزئی یا در اثر استفاده از لنزهای تماسی به چشم نفوذ می کند. در این صورت ابتدا یکی از چشم ها واکنش نشان داده و قرمز می شود. حدود ۲ تا ۳ روز بعد، چشم دیگر نیز واکنش نشان می دهد. در این صورت، چشم و لبه ی پلک قرمز می شود. گاهی پلک کمی ورم می کند و چشم ها چسبنده می شوند.
اگر ورم ملتحمه چشم در اثر باکتری باشد، اغلب دردناک بوده و با ترشح چرک همراه است.

برچسب ها :
دیدگاه‌های شما

دیدگاه خود را ثبت کنید :

11