سری دوم مطالب جالب پزشکی و دانستنی

سری دوم مطالب جالب پزشکی و دانستنی

چیزهایی که درباره میگرن نمیدانستید

ما در این مطلب درباره شرایط و چیزهایی که باید برای مقابله با این درد ناتوان کننده (میگرن) که تاثیر زیادی روی زندگی افراد مبتلا دارد بدانید، صحبت می کنیم.

شاید شما هم جز افرادی باشید که از میگرن رنج می برید، یا شاید کسی از اطرافیانتان به این بیماری مبتلا باشد. در هر صورت، این اختلال دردناک باعث ناتوانی فرد در روزهای زیادی می شود.

دکتر مارک وثرال (متخصص مغز و اعصاب) می گوید: میگرن فقط یک سردرد ساده نیست، بلکه با علائم دیگرش روی زندگی شخص تاثیر زیادی دارد.سردرد میگرنی معمولا دردی شدید و ضربان دار در یک طرف سر است. علاوه بر درد، فرد مبتلا به میگرن حالت تهوع و استفراغ، حساسیت به نور و صدا هم دارد. برخی افراد نقطه نور دیده و یا به طور موقت بیناییشان به شدت کاهش پیدا می کند.

چرا شما؟

دوست داشته باشید یا نه، برخی خوراکی ها محرک شروع میگرن هستند. البته ابتلا به میگرن بیشتر از ۹۰ درصد ژنتیکی است و افراد مبتلا در بین اقوامشان حتما یک فرد میگرنی دیگر هم دارند! علت اصلی میگرن ناشناخته است، ولی محققان بر این باورند که میگرن باعث می شود مغز نسبت به محرک ها حساس تر شود. خوشبختانه افراد زیادی درباره محرک هایی که باعث شروع درد می شوند را می شناسند. محرک ها معمولا در توضیحات بیمار درباره زمان و الگوی سردردهاپیدا می شوند.

پزشک از شما می خواهد که درباره زمان شروع سردرد و چیزهای دیگری مثل تغییرات هورمونی، محرک های غذایی، الگوی خواب یا استرس یادداشت برداری کنید.

نحوه ی درمان

تسکین درد: می توانید با مشورت پزشک از داروهای مسکن یا داروهای پیشگیرانه استفاده کنید. خیلی از این داروهای پیشگیرانه برای درمان دیگر بیماری های مثل صرع و افسردگی ساخته شده اند. این داروها می توانند به اندازه ۵۰ درصد حملات میگرن را کاهش داده و کیفیت زندگی فرد را بهبود دهند.

تغییر در سبک زندگی: کنترل محرک هایی مثل گرسنگی و استرس می تواند مفید باشد. پس در یک ساعت مشخص از روز خوابیده و بیدار شوید و هیچ وعده غذایی را نادیده نگیرید. فعالیت جسمی منظم را فراموش نکرده،مصرف الکل را به طور کامل قطع کرده و کافئین کمتری مصرف کنید.

درمان های جایگزین: شواهدی وجود دارد که طب سوزنی برای برخی افراد مفید است.

باید ها و نباید ها

باید: به محض اینکه علائم بیماری ظاهر شدند، درمان را شروع کنید. تحقیقات جدید نشان داده اند که از هر پنج نفر، یک نفر به اشتباه بر این باور است که درمان وقتی بهتر جواب می دهد که علائم غیرقابل تحمل شوند. برعکس این باور، تسکین درد زمانی بیشتر موثر می شود که قبل از شدت گرفتن درد شروع شود.

باید: با پزشک مشورت کرده تا با تجویز او داروهای مناسب را تهیه کنید. انواع مختلف داروهای مسکن به روش های مختلفی عمل می کنند که برای هر فردی به یک نحو مناسب است.

نباید: تسلیم نشوید. دو دلیل اصلی که باعث می شوند داروهای پیشگیرانه موثر نباشند این است که دوز آنها کافی نبوده یا برای مدت زمانی کافی مصرف نمی شوند. پس برای اینکه مقدار درست و زمان مصرف را متوجه شوید باید با پزشک مشورت کنید.

نباید: در درمان میگرن تنها نباشید. افرادی که از میگرن مزمن رنج می برند اغلب احساس تنهایی و افسردگی می کنند، پس خیلی مهم است که از طرف خانواده و دوستان حمایت عاطفی دریافت کنند.

سردردهای ناشی از سوء مصرف دارو

افرادی که در هفته بیشتر از دو یا سه بار یا بیشتر از ده روز از ماه را از داروهای مسکن قوی استفاده می کنند، ممکن است به سردرد ناشی از سوءمصرف دارو(MOH)مبتلا شوند.

برخی افراد که سردردهای شدیدی دارند، دوز مسکن ها را در طول زمان بالا می برند ، تا زمانی که به آن وابسته می شوند. اولین کاری که باید انجام دهید این است که این چرخه را بشناسید. بیماران اغلب به خاطر چیزی که مصرف کرده اند خجالت زده شده و می گویند داروها دیگر اثر نداشته و حتی یکی از محرک های شروع درد شده اند. البته خبر خوب این است که ، یک چهارم افراد بعد از قطع مصرف داروها در عرض چند هفته احساس بهتری خواهند داشت.

اختلالات خواب چگونه پدید می آیند

چه داروهایی تاثیرات مضری روی خواب ما میگذارند و باعث بروز اختلالات خواب در بدن ما می شوند از علل بروز اختلال خواب می توان به بیماری های روحی در افراد مختلف اشاره کرد

یک فلوشیب اختلالات خواب گفت: آنتی بیوتیک‌ها، آنتی سیتلین‌ها، ضد تشنج‌ها و داروهای محرک بیداری از داروهایی هستند که باعث ایجاد اختلالات خواب می‌شوند.

شبنم جلیل‌القدر، اظهار کرد: خواب سالم یکی از سه پایه اصلی زندگی سالم در کنار تغذیه و ورزش است.

به گفته‌ وی، انسان، گرفتار بیش از ۱۶۰ اختلال خواب است که برخی شاخه‌های اصلی این مجموعه، شامل اختلالات در شروع خوابیدن، بیماری‌های تنفسی و حرکتی حین خواب و … است. هر فردی، زمان خواب مخصوص به خود یا به عبارتی الگوی خواب خودش را دارد و آن بسته به ریتم “سیرکادین” و ساعت درون بدن است.

جلیل‌القدر توضیح داد: علل اختلال خواب در افراد باید توسط پزشک بررسی شود، چراکه ممکن است ناشی از حوادث تنفسی، نارکولپسی، کم خوابی مفرط، پسیکوز، افسردگی و مصرف داروهای خواب آور باشد. استرس و اضطراب هم یکی از اصلی‌ترین علل زمینه‌ای برای شروع ‌بی‌خوابی است.

وی در مورد اینکه برای افرادی که دچار اختلال خواب هستند و خواب خوبی در طول شب ندارند، چه مشکلاتی پیش می‌آید؟ تشریح کرد: این موضوع زمینه ساز کج خلقی و بد اخلاقی، کاهش تمرکز حواس و قدرت یادگیری، افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی، عدم تحمل گلوکز و افزایش احتمال ابتلا به دیابت، افزایش فشار خون و افزایش احتمال تصادفات رانندگی می‌شود.

سری دوم مطالب جالب پزشکی و دانستنی

تسهیل امر زایمان به کمک ماماها

ماما در امر زایمان چه میزان می تواند به خانم های باردار کمک کند و چه نقشی در تسهیل امر زایمان دارد و چه کمکی به مادر و جنین می تواند بکند می خواهیم در این مورد بیشتر بدانیم
 کمیته ترویج زایمان ایمن، با حضور کارشناسانی از یازده بیمارستان زیر مجموعه مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز، برگزار شد، که در این رابطه هما تاج باغی، با بیان ضرورت‌ها درباره ترویج تسهیل مراحل زایمان با استفاده از کلاس‌های آمادگی زایمان ایمن، عنوان کرد: در این کلاس‌ها؛ مامای بیمارستان، مراقبت‌های دوران بارداری، چگونگی تسهیل مراحل زایمان و فعالیت‌های فیزیکی موقع زایمان و پس از آن را آموزش می‌دهد.
حضور ماما در اتاق زایمان و کاهش اضطراب و نگرانی مادر
مسئول واحد بهداشت خانواده مرکز بهداشت شهدای والفجر استان فارس، ادامه داد: در صورت درخواست مادر باردار، این ماما، همراه وی در اتاق زایمان حضور می‌یابد که این امر در کاهش اضطراب و نگرانی مادر، بسیار مؤثر است.
وی به تمامی مادران باردار، خاطرنشان کرد: از نیمه دوم بارداری در کلاس‌های آمادگی زایمان، شرکت کنند، همچنین کلاس آمادگی زایمان ایمن در بیمارستان‌های شیراز، با هدف آموزش و تشویق مادران باردار برگزار می‌شود.
سری دوم مطالب جالب پزشکی و دانستنی

لزوم مصرف ویتامین C زمان سرماخوردگی

چرا در دوران سرماخوردگی مصرف ویتامین سی بیشتری توصیه می شود و چه لزومی برای مصرف بیشتر این ویتامین وجود دارد آیا واقعا بر درمان این عارضه تاثیری میگذارد یا خیر ؟

برای خیلی از ما سؤال این است که آیا ویتامین ث واقعاً سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و سرما خوردگی را نیز کاهش می‌دهد؟

ویتامین ث یا اسید اسکوربیک به عنوان یک مکمل بیولوژیک فعال برای چند دهه است که تبلیغ می‌شود و آن هم برای پیشگیری و درمان سرماخوردگی. این ایده در سال ۱۹۷۰ میلادی توسط لینوس پائولینگ به شدت تقویت شد.

ویتامین ث یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که به مبارزه با مواد شیمیایی زائد به نام رادیکال‌های آزاد می‌رود. این رادیکال‌ها توسط عوامل محیطی مانند دود سیگار، اشعه ماوراء بنفش، و آلودگی هوا وارد بدن می‌شود.

متاسفانه به نظر نمی‌رسد این ویتامین نقشی در جلوگیری از سرماخوردگی داشته باشد بلکه توانایی آن تنها در کوتاه کردن دوره سرماخوردگی است. همچنین شواهدی وجود دارد که میزان کمی از ویتامین ث به جلوگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی و همچنین آب مروارید کمک می‌کند.

میزان مجاز توصیه شده برای مردان ۹۰ میلی گرم در روز و برای زنان ۷۵ میلی گرم است. اگر شما سیگاری هستید، اضافه کردن ۳۵ میلی گرم به این مقدار توصیه می‌شود.

چاقی یکی از عوامل ریزش مو

آیا می دانستید رویزش مو می تواند ناشی از اضافه وزن شما باشد و یکی از مهمترین عوامل ریزش مو چاقی افراد است چگونه می توان این عارضه را برطرف کرد و راههای رفع آن کدامند؟
خلیل صداقت پیشه، متخصص پوست و مو  با بیان اینکه در برخی موارد اضافه وزن با ریزش مو مرتبط است، گفت: برخی عارضه‌ها مانند ریزش مو بر اثرچاقی و اضافه وزن به وجود می آید، به ویژه این مورد در خانم‌ها بیشتر است.
وی ادامه داد: با افزایش چربی در برخی بافت ها هورمون‌های زنانه تغییر کرده و تبدیل به ماده آندروژن مردانه در پوست و مو می شود و به طبع برخی خصوصیات مردانه بروز می کنند.
دکتر صداقت‌پیشه افزود: و از آنجایی که ریزش مو و تاسی بیشتر در آقایان شایع است با بروز برخی خصوصیات مردانه در خانم ها، ریزش مو نیز شروع می شود.
این متخصص پوست و مو در رابطه با دیگر عواملی که باعث ریزش مو می شوند گفت: البته عواملی چون پرکاری و کم کاری تیروئید نیز باعث ریزش مو می شود و افراد باید با مراجعه به پزشک و تشخیص صحیح علت ریزش مو می شود و افراد باید با مراجعه به پزشک و تشخیص صحیح ریزش مو نسبت به درمان آن اقدام نمایند و در صورت تشخیص تاثیر چاقی بر ریزش مو برای کاهش وزن خود اقدامات لازم را انجامدهند.
دکمتر صداقت پیشه در پایان خاطر  نشان کرد: کم کردن وزن به طور سریع و بدون رژیم غذایی تجویزی پزشک نیز می تواند باعث ریزش مو شود، از این رو به این افراد توصیه می کنیم برای انجام این کار به پزشک متخصص مراجعه شود و با استفاده از راهنمایی‌هایی ایشان وزن خود را به طور صحیح کاهش دهند
دیدگاه‌های شما

دیدگاه خود را ثبت کنید :

66