عکس های دره کول خرسان

 

عکس های دره کول خرسان

دره اشکفت زرده یا کول خرسان

 

یکی از جاذبه های طبیعی و مناطق بکر و زیبای خدادادی دره اشکفت زرده یا کول خرسان است که در ۳۲ کیلومتری شمال شهرستان دزفول قرار گرفته است.

دره اشکفت زرده یا کول خرسان بیش از ۲۰۰ متر عمق دارد و دیواره های آن با گیاهان سیاووشان و آبشارها و آبچکان های بسیار زیبایی پوشیده شده است. مسیر ورودی کول خرسان پوشیده از درختان کنار (سدر) و نخل است و انبوه نیزارها و درختان انگور و انجیر وحشیدره کول خرسان را شبیه دره های عجیب فیلم ها کرده است.

 

هرچه جلوتر بروید دیوارها بلندتر می شوند و آسمان کمتر پیداست و این ممکن است حالتی ترسناک به دره بدهد. به همین دلیل هم هست که عده ای به اشکف زرده یا کول خرسان لقب «دره ارواح» را داده اند!

جالب تر از همه این که کول خرسان بر خلاف طبیعت، در زمستان نسبتاً گرم و در تابستان بسیار خنک است. در حدی که دما به کمتر از ۲۰ درجه می رسد و این، یعنی اختلاف دمای ۳۰ درجه ای با شهر دزفول.

عکس های دره کول خرسان

 یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای خدادادی دره کول خرسان است

 

در دل کول خرسان ، نهری دایمی در بستر شنی و ماسه ای جاری است که از چشمه های درون دره سرچشمه می گیرد. در طول مسیر، گاهی تنگه آنقدر باریک می شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد و گاهی آنقدر عریض که می توانید آسمان وسیعی را بالای سر خود ببنید. در بخش دیگری از مسیر دیواره های دو طرف در بالای سرتان به هم می رسند و فقط روزنه باریکی دیده می شود.
کول خرسان بر خلاف طبیعت، در زمستان نسبتاً گرم و در تابستان بسیار خنک است. در حدی که دما به کمتر از ۲۰ درجه می رسد و این، یعنی اختلاف دمای ۳۰ درجه ای با شهر دزفول

 

عکس های دره کول خرسان

 کول خرسان بر خلاف طبیعت، در زمستان نسبتاً گرم و در تابستان بسیار خنک است

 

یکی ازدیدنی های دره کول خرسان درمنتهی الیه دره غاری قوسی شکل، مانند یک تونل وجود دارد که در انتهای آن آبگیری به طول ۵ متر و عرض ۳ متر است که به رودخانه دز مشرف می شود؛ عاشقان طبیعت پس از استراحت درهوای دل انگیز غار از آب این حوضچه طبیعی که در اصطلاح محلی به گهر معروف است برای شنا استفاده می کنند. با توجه به فصل گرما درخوزستان می توان اشکفت زرده یا کول خرسان را یکی از پتانسیلهای مهم در منطقه دزفول به شمار آورد.

چرا کول خرسان؟
اگر نام کول خرسان برایتان عجیب و غریب است باید بگوییم که کول در زبان محلی به معنی دره است. اما هنوز هیچ کس از دلیل گذاشتن نام «خرسان» یا «خرسون» در ادامه آن، خبری ندارد!

   عکس های دره کول خرسان

در دل دره کول خرسان، نهری دایمی در بستر شنی و ماسه ای جاری است

 

چطور به دره کول خرسان برویم؟
برای رسیدن به دره کول خرسان باید از مسیر روستای بیشه بزان در منطقه شهیون راهی شوید و از روستای پاقلعه در منطقه شهیون بگذرید و به کول خرسان برسید. البته این مستلزم یک ساعت و نیم پیاده روی است که از هر کسی بر نمی آید و به همین دلیل، فقط آنهایی که عاشق طبیعت باشند پایشان به کول خرسان می رسد. شاید به همین دلیل هم باشد که کول خرسان هنوز از آسیب های گردشگران بی ملاحظه در امان مانده است.

 

عکس های دره کول خرسان

   برای رسیدن به کول خرسان باید از مسیر روستای بیشه بزان  راهی شوید

 

عکس های دره کول خرسان

 مسیر ورودی دره کول خرسان  پوشیده از درختان کنار (سدر) و نخل است

 

عکس های دره کول خرسان

 یکی ازدیدنی های دره کول خرسان غار قوسی شکل آن است

 

عکس های دره کول خرسان

 دیواره های کول خرسان با گیاهان سیاووشان و آبشارهای زیبا پوشیده شده است

  عکس های دره کول خرسان

  دره اشکفت زرده یا کول خرسان بیش از ۲۰۰ متر عمق دارد

 عکس های دره کول خرسان

عکس های دره کول خرسان

دیدگاه‌های شما

دیدگاه خود را ثبت کنید :

71