عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در ۲۰۱۵

 

کشف ده گونه برتر زیست شناسی در سال ۲۰۱۵ عنکبوت چرخ وفلکی، دایناسور پرنده مانند و ماهی که در کف دریا «حلقه های کشتزار» تولید می کند، در میان ۱۰ گونه برتر شناسایی شده توسط دانشکده علوم محیط زیست و جنگلداری دانشگاه نیویورک برای سال ۲۰۱۵ هستند.
حدود ۱۸ هزار گونه بزرگ و کوچک در سال ۲۰۱۴ کشف شد که به دو میلیون گونه شناخته شده تاکنون اضافه شده اند. اما هنوز حدود ۱۰ میلیون موجود وجود دارد که برای دنیای علم شناخته نشده مانده اند.
۱- دایناسور پردار Anzu wyliei

عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

این دایناسور موسوم به جوجه جهنمی اکنون منقرض شده است، اما بخشهایی از اسکلت آن در شمال و جنوب داکوتا کشف شد که نشان می دهد این حیوان از قد تا ۳٫۵ متر و وزن بین ۲۰۰- ۳۰۰ کیلوگرم برخوردار بوده است.

 

این دایناسور از ترکیبی از ویژگی های پرنده و دایناسورمانند از جمله پر، استخوان های توخالی و یک منقار طوطی مانند برخوردار بوده است. این موجود مانند تیرازاناروس رکس و تریسراتوپس، لانه سازی می کرده و بر روی تخم های خود می نشسته تا باز شوند.
۲- گیاه مرجان Balanophora coralliformis
عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

این گیاه علیرغم برخورداری از ظاهر مرجان مانند، حدود ۱۵۲۴ متری زیر سطح دریا در جنگلهای خزه گرفته کوه مینگان در فیلیپین رشد می کند. این گیاه انگلی، به دلیل آنکه قادر به فتوسنتر نیست، باید انرژی لازم را از سایر گیاهان زنده بدست بیاورد.

به باور دانشمندان، این گیاه در معرض خطر جدی انقراض قرار دارد.

 

۳- عنکبوت چرخ وفلکیCebrennus rechenbergi
عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

این عنکبوت از تپه های شنی موراکو برای خنثی کردن حمله شکارچی ها به شکل چرخ و فلک حرکت می کند که سرعتش در این زمان دو برابر سرعت دویدنش است. حتی پیش از انتخاب نام رسمی برای این عنکبوت، رفتار آن الهام بخش یک ربات بوده که می تواند مشابه آن حرکت کند.

 

۴- شاخه ایکس Dendrogramma enigmatica

عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

این حیوان قارچی شکل در کف دریا در اعماق ۱۰۰۰ متری خط ساحلی Point Hicks ویکتوریا در استرالیا یافت شده است.

دانشمندان بر این باورند که این حیوان احتمالا به عروس دریایی، مرجان و شقایق دریایی مرتبط باشد، اما همچنین ممکن است تحت یک گروه کاملا جدید طبقه بندی شود. ارتباط این موجود با سایر حیوانات احتمالا تا زمان بررسی دی ان ای سایر گونه ها به شکل معماگونه باقی بماند.

 

۵- زنبور Deuteragenia ossarium

عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

این زنبور چینی نخستین حیوان شناخته شده ای است که از سلاحهای شیمیایی برای دور کردن شکارچیان از نوزادانش استفاده می کند. زنبورهای مادر بخشی از لانه خود را با مورچه مرده پر می کنند که مواد شیمیایی فرار تولید کرده و بوی لاروها را مخفی می کند.

 

۶- قورباغه اندونزیایی Limnonectes larvaepartus

عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

این قورباغه قانون تولیدمثل همنوعان خود را نقض کرده و بجای تخم گذاری مانند سایر ۶۴۵۵ قورباغه جهان یا تولید بچه قورباغه، نوزادان آبزی خود را در استخرهای کم عمق می ریزد.

 

۷- چوب متحرک: Phryganistria tamdaoensis

عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

با وجود اینکه این حیوان به خانواده «چوبک سانان غول پیکر» تعلق دارد، این گونه جدید تنها تا ۲۳ سانتیمتر رشد می کند.

به گفته دانشمندان، این کشف شاهد قانع کننده ای بر این مدعا است که چوبک سانان غول پیکر بیشتری هستند که هنوز کشف نشده اند و درک انسان در مورد این استادان استتار تکمیل نشده است.

 

۸- حلزون دریایی Phyllodesmium acanthorhinum

عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

این حلزون جدید دانشمندان را با زیبایی خود شگفت زده کرده است. همچنین این موجود، پیوند گمشده بین خویشاوندان خود که از عروس های دریایی تغذیه می کنند و آن دسته که مرجان می خورند، است.

 

۹- گیاه Tillandsia religiosa

عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

این گیاه که برای دانشمندان ناشناخته بوده، سالها برای دکور صحنه محراب کریسمس درمکزیک مورد استفاده قرار می گرفت. این گیاه از خوشه های به رنگ قرمز و برگهای مسطح سبزرنگ برخوردار بوده و تا ارتفاع ۱٫۵ متر روی سطوح صخره ای در مناطق شمالی مورلوس در مکزیک رشد می کند.

۱۰- ماهی پوفر Torquigener albomaculosus
عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در 2015

برای ۲۰ سال دانشمندان به دنبال موجودی بودند که مسئول ایجاد «حلقه های کشتزار» در کف دریا در نزدیکی جزیره ژاپنی آمامی اوشیما است.

 

بنظر می رسد که این ماهی ژاپنی این حلقه ها را برای جذب جفت ایجاد می کند. حلقه ها از قطر حدود دو متر برخوردار بوده و طراحی ظریف و هندسی آن به کم شدن جریانات اقیانوسی و حفظ تخمها از آبهای خروشان و شکارچیان احتمالی کمک می کند.

عکس کشف ده گونه برتر زیست شناسی در ۲۰۱۵

 

برچسب ها :
دیدگاه‌های شما

دیدگاه خود را ثبت کنید :

37